Trekking Grubu

trekking.20170502181119.png

"Çevre ve ekodenge bilinci yüksek, tarih ve coğrafyaya ilgi duyan, adrenali yüksek sportif faaliyetlerle doğayı keşfetmek isteyen, entelektüel insanlar tarafından sosyal medyada kurulan Gezen Tilki Trekking Grubu, Rehber Mehmet Akbulut liderliğinde ilginç trekking aktivitelerini gerçekleştirmeye devam ediyor."

Kısa zaman önce kurulan Gezen Tilki Trekking Grubu yazın sonuna doğru yaptığı üçüncü yürüyüşü ile Aladağlar’ı geçti. Aladağlar, trekking grupları arasında Türkiye sınırları içinde yapılabilecek önemli bir parkur olarak kabul ediliyor. Rehber Mehmet Akbulut’un liderliğinde başlayan doğa yürüyüşleri meraklıları için bir kariyer haline gelmeye başladı.

Gezen Tilkiler Aladağ’lardaydı
Gezen Tilki Grubu’nundan 21 kişinin katıldığı Aladağlar Trekking faaliyeti 2 gün sürdü. Dergimizin de sponsor olarak destek verdiği bu yürüyüş nadir doğa manzaraları açısından değerli bir paylaşım olduğuna inanıyoruz.

Trekking de Aladağlar deneyimi herkesin hayatının bir bölümünde denemesi gereken bir macera. Cumartesi gün sabah başlayan otobüs yolculuğumuz öğlen Niğde Çamardı Köyü’nde sona erdi. Trekking ve dağcılık uzmanı bir turizm şirketinden bir rehber aldıktan sonra yürüyüşümüze başladık. Aladağlar bölgesinde zorluk derecesi ve zamana bağlı olarak bir çok güzergâh olduğunu öğrendik. Bize bu tırmanışta rehberimiz Mehmet Akbulut ile beraber eşlik eden yerel rehberimizden Aladağlara yurtdışından yılda 2 binden fazla dağcı ve trekking meraklısının geldiğini öğrendiğimizde şaşırdık gerçekten. Yerli turist rakamı veremedi çünkü yok denecek kadar azmış. Sanırım bu tarz spor faaliyetleri yeni yeni gelişiyor Türkiye’de. Bu konuda rehberimiz Mehmet Akbulut’un yorumu malum. Grubun da ismine dem vurarak “Türkiye’deki yerli turizm faaliyetleri deniz, kum ve güneşten oluşan yatan aslan şeklindeki turistlerden oluşuyor.” diyor.
 
Aladağlara, Cımbar Boğazı mevkiinden başlayarak tırmanmaya geçiyoruz. Bu parkurun trekking aktivitesinin en zorlu kabul edilebilecek bir etabı olduğunu öğrenerek rahatladık! Zira 4 saat boyunca sürekli bir tırmanma yürüyüşü grubu baya yordu. Karşımızda Demirkazık zirvesi bütün heybeti ile dururken, dağcılık konusunda da epey tecrübe yaptık diye düşünenler çoğunluktaydı. Akşam gün batmadan bir saat kadar önce kamp kuracağımız çadırlara ulaştık. Herkesin iflahı kesilmiş ama doğanın muhteşem sessizliği ve huzur veren dinlendirici etkisi sarmıştı. Kısa bir dinlenmeden sonra akşam yemeği için hazırlıklara başlandı. Kampın ortasında yakılan ateşte demlenen kuzu eti fazla söze gerek bırakmıyor sanırım.
 
Gezen Tilkiler Toroslarda Kanyoning Yaptılar
Çevre ve ekodenge bilinci yüksek, tarih ve coğrafyaya ilgi duyan, adrenali yüksek sportif faaliyetlerle doğayı keşfetmek isteyen, entelektüel insanlar tarafından sosyal medyada kurulan Gezen Tilki Trekking Grubu, Rehber Mehmet Akbulut liderliğinde ilginç trekking aktivitelerini gerçekleştirmeye devam ediyor.
Dergimiz ve Dedemen Life Style Club’ün de sponsoru olduğu Gezen Tilkilerin hedefinde bu ay Toroslar (Dağlık Klikya Bölgesi) vardı. Gezen Tilkiler bu sefer  yaptıkları Trekking faaliyetini Trekkingin bir öte aşaması olan Kanyoning ile süsleyerek heyecanlarına heyecan kattılar. Birinci gün Sason Kanyonunda ikinci gün ise Lamos Kanyonunda yürüyen Gezen Tilkiler yatay geçişlerde ve inişlerde zaman zaman ip kullanarak unutulmaz anlar yaşadılar.
Karaman üzerinden Mut’a giden Gezen Tilkiler Çömelek Köyü yakınlarında Sason Kanyonu yürüyüşüne başladılar. Tilkiler orta zorlukta olan 5.5 kilometrelik rotayı 4 saatte yürüdüler. Kilikya bölgesinin vahşi coğrafyasındaki kaya oluşumları ve formasyonlar görülmeye değerdi. İsauria halkının barınma ve saklanma ihtiyaçlarını karşılamış oldukları “Sason Kanyonu Outdoor Dünyası” ilk olarak Atlas Dergisi tarafından tanıtılmıştı. Bilinmedik, herkes tarafından gidilmedik bir coğrafyada yürüyen Gezen Tilkiler bu konuda kendilerini ayrıcalıklı görmektedirler. İkinci günü ise Gezen Tilkileri Lamos Kanyonu sürprizi beklemekteydi. Hayal resimleri çizen ressamların esin kaynağı Lamos Kanyonu ortasından akan ırmakla unutulmaz manzaralara sahip bir parkurdan geçti. Tilkiler 5 kilometrelik Lamos rotasını toplam 3 saatte yürüdüler. Birinci günü Sason kanyonu derinliklerinde ırmak kenarında piknik yapan Tilkileri ikinci günde Lamos Kanyonu sonunda müthiş bir balık ziyafeti bekliyordu. 
Gezen Tilkiler alışılagelmiş herhangi bir otobüs yolculuğu yapmıyorlar. Zaten sosyo-kültürel belirli bir ağırlığı olan Tilkiler seyahat sırasında otobüsü bir tartışma platformu olarak kullanıyorlar. Sason/Lamos seyahatinde Tilkilerin  çok enteresan bir konusu vardı. Nükleer Santraller ve Alternatif Enerji Kaynakları. Genel ortam, televizyonlardaki çevre hakkında düzenlenen açık oturumlardan hiç de geri değildi. Ekopolitik, Gezen Tilkinin çok ilgi duyduğu bir konu olsa da Gezen Tilki’nin herhangi bir politik karakteri veya politik gizli bir gündemi bulunmamaktadır.
“Doğaya Kaçış” felsefesinden yola çıkan Gezen Tilkiler alışılagelmiş endüstriyel tatil alışkanlıklarının dışında eğitici, öğretici adrenalini yüksek, maceralı doğa ve spor hareketlerine önem vermektedirler. Yaptıkları Trekking aktiviteleri sırasında birbirlerini daha yakından tanıyarak aralarında sarsılmaz dostluklar kuran Gezen Tilkiler yeni bir bilgilenme süreci başlattılar. Kış aylarında her 15 günde bir çok ilginç bir konuda, konusunun uzmanı şahsiyetlerden profesyonel yardım alan Tilkiler seçkin mekanlarda bir araya gelerek sosyokültürel faaliyetlerde bulunuyorlar.
KONYA LIFE...

 


©2015 Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Firmamızın çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.